Lasery „naczyniowe” i generator intensywnych pulsów światła (intense pulsed light – IPL) wykorzystujemy w naszym ośrodku przede wszystkim w leczeniu zmian, których średnica jest mniejsza od 3 mm – telangiektazje, wenulektazje, żylaki siatkowate i inne choroby żył. U chorych z dużymi żylakami, z żyłami siatkowatymi o średnicy powyżej 3 mm i wszędzie tam, gdzie pojawia się wsteczny przepływ krwi żylnej, tzw. refluks – w pierwszej kolejności leczymy te większe zmiany, stosując skleroterapię, leczenie endowaskularne czy zabiegi chirurgiczne. Odwrócenie tej kolejności – leczenie najpierw małych naczyń, a potem dużych, zdecydowanie zmniejsza szanse na skuteczne pozbycie się drobniejszych zmian.

Nie ma jednej skutecznej metody terapeutycznej pozwalającej na leczenie wszystkich zmian dotyczących naczyń żylnych, dlatego w naszym postępowaniu leczniczym zabiegi laserowe często są połączone z innymi w/w metodami.

Rodzaje zmian żylnych leczonych w naszym ośrodku możesz zobaczyć tutaj – Galeria

 

Na stronie przewlekła niewydolność żylna znajdziesz  szersze wyjaśnienie pojęcia refluks żylny, które jest kluczowe w planowaniu leczenia

Jak działa laser ?

Wiązka laserowa przechodzi przez skórę i wnika w tkanki na głębokość, na której znajduje się  usuwane naczynie. Energia impulsu lasera powinna wystarczyć do uszkodzenia naczynia bez dodatkowego uszkadzania tkanek je otaczających (wykorzystanie tzw. selektywnej fotodermolizy). O skuteczności leczenia decyduje wiele zmiennych. Na część z nich mamy wpływ, jednak nie na wszystkie. Możemy zastosować różne długości fali lasera  (pulsacyjny laser barwnikowy PDL o długości fali 585nm, laser diodowy 800-930nm, laser Nd:YAG 1064 nm),  możemy zmienić czas trwania impulsu (milisekundy), średnicę plamki lasera (milimetry), czy wyliczyć gęstość podanej energii (J/cm2). Nie mamy jednak wpływu na uzyskanie jednolitej odpowiedzi na działanie lasera w różnych miejscach ciała czy u różnych pacjentów, stąd efekty leczenia są nie zawsze w pełni przewidywalne i  porównywalne u różnych osób. Celem zabiegu jest uzyskanie „rozjaśnienia” naczynia. W wielu przypadkach małe telangiektazje znikają już podczas wykonywania zabiegu. Większe telangiektazje oraz zmienione naczynia żylne siatkowate przeważnie nie znikają podczas samego zabiegu, lecz stopniowo zanikają w ciągu kilku miesięcy

Zabieg laseroterapii pajączków czyli telangiektazji.

Kiedy stosujemy laser?

Zabiegi laserowe są najbardziej skuteczne w leczeniu drobnych, położonych powierzchownie, czerwonych lub niebieskich naczyń żylnych. Zabiegi tego typu przynoszą największą korzyść  u chorych ze skłonnością do rozwijania wtórnych telangiektazji, nie reagujących na zabiegi skleroterapii, oraz u chorych odczuwających lęk przed iniekcjami

Jak przebiega laseroterapia?

Większość pacjentów dobrze znosi zabiegi laserowe. W przypadku chorych wrażliwych lub leczonych z powodu większych telangiektazji czy żył siatkowatych możliwe jest zastosowanie miejscowo kremów znieczulających, które powinny być nałożone na skórę i przykryte delikatną folią na godzinę przed zabiegiem.

Po odtłuszczeniu i dezynfekcji fragmentu skóry na której będzie wykonywany zabieg, lekarz i pacjent zakładają okulary ochronne. W celu zwiększenia komfortu chorego podczas zabiegu oraz w celu uniknięcia uszkodzeń naskórka stosujemy podczas zabiegów wykonywanych dużymi gęstościami energii chłodzenie przed impulsem wiązki lasera, podczas niego i po nim. Średni czas zabiegu wynosi poniżej 20 minut.

Od niedawna w naszym ośrodku stosujemy nową metodę lecznia – CLaCs (CryoSklero i CryoLaser), która polega na kombinacji lasero-, sklero- i krioterapii. Skumulowany efekt kilku rodzajów terapii zwiększa jej skuteczność i daje trwalszy efekt

Obrzęki, pokrzywka oraz rumień, to najczęściej spotykane po zabiegu zaburzenia powstające wokół leczonych naczyń. Zastosowanie chłodzenia pakietami oziębiającymi lub zastosowanie miejscowe kremu steroidowego pozwala na szybsze ustąpienie tych zaburzeń oraz zmniejsza ryzyko pozapalnych przebarwień skóry. Stosowanie pończoch kompresyjnych przez kilka dni po zabiegu może poprawić końcowe wyniki leczenia.

Po zabiegu laseroterapii należy unikać przez minimum kilka dni czynników mogących wpływać na podrażniony obszar skóry, takich jak sauna, solarium, basen, duży wysiłek fizyczny np. bieganie, rower czy siłownia. Wskazane jest natomiast stosowanie preparatów natłuszczających i kremów z wysokimi filtrami chroniących przed słońcem.

Możliwe skutki niepożądanie i powikłania ?

  • niecałkowite zamknięcie wszystkich leczonych naczyń
  • uszkodzenia naskórka i przebarwienia
  • miejscowa zakrzepica w leczonych naczyniach
  • telangiektazje wtórne

Jakie są przeciwwskazania do terapii laserem ?

  • ciąża
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • przyjmowanie preparatów żelaza lub leków przeciwkrzepliwych (antykoagulantów)
  • zażywanie leków światło-uczulających oraz ziół światło-uwrażliwiających tj.: dziurawiec, nagietek itp. (należy odstawić je na 2-3 tygodnie przed zabiegiem)
  • przyjmowanie leków z grupy retinoidów (witamina A)
  • foto-uczulenie w wywiadzie (uczulenie na działanie promieni słonecznych)
  • opalona skóra
  • tendencja do powstawania blizn (keloidów)